Zamość

Marzec 2020 – Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej

Zderzenie, czasami zupełnie przeciwstawnych emocji zobaczyć można w prezentowanej w Muzeum Sakralnym Katedry Zamojskiej w Wikarówce przy ul. Kolegiackiej 3 wystawie malarstwa.

Autorką prac jest zmarła tragicznie w ubiegłym roku pochodząca z Zamościa Marta Pleskaczyńska.

Wystawa prac pokazuje artystkę wrażliwą a zrazem drapieżną, której sztuka czeka na odkrycie. Miała niespełna 28 lat, kiedy przed rokiem tragiczna śmierć przerwała jej życie. Urodzona w Zamościu. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 10, Gimnazjum nr 7 i Liceum Plastycznego w Zamościu . Swoje pasje rozwijała również w zamojskim Młodzieżowym Domu Kultury. Malarstwo studiowała w Krakowie, a w 2017 wyjechała do Nowego Jorku i tam kontynuowała studia. Gdy wróciła do kraju, zamieszkała w Warszawie. Czołowym większość jej olejnych obrazów i rysunkowych szkiców jest dzika natura. Obrazy przedstawiają będące w ruchu dzikie zwierzęta. Ich ekspresję potęguje żywiołowy kolor, obrazy oddają też nastroje i emocje – od idyllicznej harmonii natury do bezwzględnej walki o przetrwanie.

Artystkę oprócz natury fascynowało także życie wielkich metropolii. Na płótnach zobaczyć możemy miejskie pejzaże pełne są żywych barw, neonowych świateł, jaskrawo kolorowych reklam, afiszy, banerów. To one sztucznie ożywiają ulice i magnetycznie. Patrząc na płótna artystki odczuwa się dynamikę i energie płynącą z przekazu który iluminuje i oszałamia.

źródło: https://zyciezamoscia.pl/reportaze/dynamizm-dzika-natura-wielkomiejski-zgielk/